Poskytnutí první pomoci při zasažení elektrickým proudem

Na rodinném odpoledni na Výstavišti jsme návštěvníkům připravili zážitkový program první pomoci, kde nejhlavnější roli hrála první pomoc při zasažení proudem. Následující příručka vás podrobně seznámí s konkrétními kroky, jak tuto pomoc poskytnout.

POSTUP PRVNÍ POMOCI

- VOLÁME ZÁCHRANNOU SLUŽBU (tel. 155) a dále

- Pokud je postižený PŘI VĚDOMÍ (vnímá, reaguje):

  • posadíme jej do polohy v polosedě;
  • postiženého TRVALE sledujeme – komunikujeme s ním, opakovaně ověřujeme, jak se cítí;
  • jakoukoliv změnu stavu ohlásíme na tísňovou linku.

- Pokud je postižený V BEZVĚDOMÍ (nevnímá, nereaguje):

  • položíme jej do polohy NA ZÁDECH s mírně zakloněnou hlavou;
  • ověříme, zda přece jen nereaguje (poplácáním po tváři, oslovením);
  • ověříme, zda dýchá:
  • pokud DÝCHÁ zřetelně a jasně (vidíme, že dýchá NORMÁLNĚ - v normálním tempu, „jako když spí“), ponecháme jej v poloze na zádech a TRVALE sledujeme stav dýchání. NEOTÁČÍME jej do „stabilizované polohy“ – ztratili bychom přehled o stavu dýchání a nevšimli bychom si, pokud dojde k jeho zástavě!
  • pokud NEDÝCHÁ nebo dýchá „divně“ (ojedinělé nádechy v nápadně dlouhých intervalech, „lapavé“ nádechy, „chrčení“, pohyby úst připomínající „kapra na suchu“ – zahájíme NEODKLADNOU RESUSCITACI (oživování) – viz dále.

- I při zasažení VYSOKÝM NAPĚTÍM je klíčové především postarat se o základní životní funkce (viz výše). Pokud je po této stránce situace stabilizovaná, můžeme chladit a případně krýt popálená místa. Chlazení se provádí nejlépe čistou studenou vodou (nikdy ne ledem!) a chladí se pouze postižená místa, ne celé tělo. Ke krytí ran přistoupíme jen tehdy, pokud máme k dispozici sterilní obvaz, a postiženého je nutné někam transportovat, případně jde o zásah v terénu, kde lze očekávat delší dobu do příjezdu záchranné služby. Při popálenině velkého rozsahu (většiny, nebo celého těla) se soustředíme jen na udržení základních životních funkcí (v praxi volné dýchání), intenzivně chladíme pouze oblast krku a/nebo genitálu (pokud jsou zasaženy). Pokus o chlazení celého těla (např. studenou sprchou) by situaci jen zhoršil – došlo by k podchlazení a zhoršení šoku!

 

Resuscitace (oživování)

Resuscitaci zahájíme vždy, pokud postižený nereaguje a nedýchá nebo sice dýchá, ale ne normálně („lapá“ po dechu v nápadně dlouhých intervalech, otvírá pusu „jako kapr“ apod.)

  1. Položte postiženého na záda na rovnou podložku, zkontrolujte záklon hlavy. 2. Rukama propnutýma v loktech mačkejte jeho hrudní kost do hloubky 5-6 cm (u dospělého) frekvencí asi 100x za minutu.
  2. Pokračujte až do příjezdu záchranné služby nebo do chvíle, než začne postižený reagovat (mrkat, mluvit, hýbat rukama apod.)

 

Pár poznámek k resuscitaci aneb obecně oblíbené omyly a chyby:

- Dýchání z plic do plic nemá zpravidla u postiženého úrazem el. proudem zásadní význam. Nejobvyklejší příčinou bezvědomí je porucha srdečního rytmu. Nemocný do poslední chvíle dýchal, takže má v těle zásoby kyslíku nejméně na 6-10 minut. Navíc v mnoha případech během resuscitace pokračují „lapavé“ nádechy. Ty nejsou známkou probouzení, ale naopak, potvrzují, že jde o zástavu oběhu. Pokračujte v mačkání, i když vidíte tyto nádechy. Ve výjimečných případech, kdy vlivem výboje dojde k poruše funkce bránice, dojde zpravidla dříve nebo později k obnovení spontánního dýchání díky zapojení dalších dýchacích svalů.

- Nepokoušejte se „hmatat tep“ – ve stresu se může stát, že ucítíte svůj vlastní tep v konečkách prstů a budete si myslet, že nejde o zástavu oběhu, zatímco ve skutečnosti o ni jde!

- Nepokoušejte se „vyndávat zapadlý jazyk“ – pro uvolnění dýchacích cest stačí udělat záklon hlavy. Pokus o „vyndání jazyka“ povede spíše k jeho poranění a následně hrozí vdechnutí krve a další komplikace.

- Pokud je postižený v bezvědomí na zemi a trvají křeče celého těla, nedělejte NIC – pouze čekejte, až křeče odezní. Nepokoušejte se „páčit čelist“ – výsledkem by bylo pouze poranění zubů a dásní, a pokud je postižený v křeči, stejně se nemůže nadechnout.

 

Se zahájením resuscitace neváhejte – pokud je postižený po zásahu proudem „divný“, nereaguje, divně dýchá, ZAHAJTE RESUSCITACI. Pokud nejde o zástavu, nijak vážně mu neublížíte. Pokud o zástavu jde, můžete kamarádovi zachránit život!

Joomla SEF URLs by Artio